Scroll Top

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – gniazdowanie. Na czym polega?

2023-01-15

Gniazdowanie to model opieki, w którym rodzice na zmianę wprowadzają się do mieszkania dzieci i opiekują się nimi.
Często zdarza się, że opieka dziećmi po rozwodzie przez oboje małżonków nastręcza wielu problemów organizacyjnych – od konieczności przewożenia dzieci od domu do domu, po wypadanie kontaktów drugiego małżonka, gdy dziecko jest chore i nie może opuścić domu, w którym przebywa na co dzień. Pomocny dla wielu rodzin może okazać się model opieki „gniazdowej”, który polega na tym, że dziecko mieszka na stałe w jednym mieszkaniu, z kolei to rodzice na zmianę zamieszkują w mieszkaniu dziecka, zmieniając się w zależności od ustalonego planu opieki. W Polsce system ten jest jednak nadal rzadko stosowany, ponieważ – jakby nie patrzeć – wymaga on dysponowaniem aż trzema mieszkaniami.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Często niestety zdarza się, że rozwód rodziców jest dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Nie chodzi jedynie o samo rozstanie dorosłych, ale także (a może przede wszystkim) o wydarzenia, które dzieją się wokół rozwodu. Dzieci bywają rozdarte między ojcem a matką, którzy niejednokrotnie nie zważając na dobro dziecko uwikłani są ze sobą w zaogniony konflikt, często mający na celu „odegranie się” na drugim małżonku. Tymczasem dla większości dzieci dom stanowi ich bezpieczną przystań – mają w nim swój pokój, swoje rzeczy, a także wiążą z nim liczne wspomnienia. Tym samym rozwód rodziców jest dla dziecka zburzeniem jego dotychczasowego świata, a utrata przestrzeni, w której się żyło (swojego domu, pokoju, znanego miejsca) jedynie potęguje tę stratę.

    Opieka gniazdowa: co to jest?

    Gniazdowanie to model opieki, w którym rodzice na zmianę wprowadzają się do mieszkania dzieci i opiekują się nimi. W takiej sytuacji nie ma głównego opiekuna, który sprawuje w większości opiekę nad dzieckiem – są równorzędni rodzice, a dzieci nie muszą przeprowadzać się do nowego miejsca, opuszczając swój dotychczasowy dom. W Polsce systematycznie wzrasta ilość rozwodzących się małżonków, którzy decydują się na taki model opieki nad dziećmi po rozwodzie lub rozstaniu. Gniazdowanie stanowi układ, w którym rodzice na zmianę spędzają czas w domu rodzinnym i na zmianę zajmują się wspólnymi dziećmi. Małoletni pozostają w tym samym domu, co pomaga im w przystosowaniu się do zmian w rodzinie. Jest to jednak opcja sprawowania opieki, która pochłania spore nakłady finansowe, bo wymaga utrzymania trzech mieszkań – głównego dla dzieci oraz osobnego dla każdego z rodziców.

    Zalety systemu gniazdowego

    Przede wszystkim należy wskazać, że gniazdowanie stanowi bezpieczne rozwiązanie dla dzieci – mieszkają one bowiem w jednym domu, w tych samych pokojach, nie muszą zmieniać szkoły, kolegów, ani stresować się tym, u którego z rodziców zostawiły aktualnie potrzebne im rzeczy. Z całą pewnością daje to małoletnim poczucie stabilności. Co więcej, sądy dzięki inicjatywie dorosłych w zakresie wprowadzenia systemu gniazdowania są w stanie szybciej wydać wyrok – nie ma bowiem obaw, że podczas rozwodu zostanie zagrożone dobro dzieci. Rozwiązanie to jest wygodne także dla rodziców – nie muszą oni spędzać czasu na odbieraniu dzieci z ich drugiego miejsca zamieszkania ani ich pakowania. Gniazdowanie zapewnia też, że dziecko nie zostanie pozbawione poczucia przynależności.

    Minusy systemu gniazdowego

    Niestety, taka forma ułożenia opieki jaką jest gniazdowanie, wiąże się w dużej mierze ze zwiększonymi wydatkami. To kosztowna sprawa, bowiem wymaga utrzymywania aż trzech mieszkań – wspólnego, w którym mieszkają dzieci, a także dwóch osobnych dla każdego z małżonków. Jednak model ten zabezpiecza to, na czym każdej ze stron powinno zależeć najbardziej – dobro dzieci.

    Gniazdowanie – model niemalże idealny?

    Z całą pewnością należy stwierdzić, że taki sposób rozstania jest zdrowszy dla dzieci, ponieważ pozwala im zachować dotychczasowe nawyki i przystosowywać się do zmian w rodzinie w odpowiednim dla dziecka czasie. Warto jednak wspomnieć, że gniazdowanie niejako odsuwa dzieci od rzeczywistej sytuacji, jaką jest rozstanie rodziców. Tymczasem wspólne stawianie czoła problemom i wyzwaniom, może dać małoletnim narzędzia do tego, by w przyszłości stali się odpornymi na przeciwności losu dorosłymi. Model gniazdowania dotyczy ludzi, którzy przede wszystkim nie są w konflikcie związanym z rozstaniem, lub gdy jest on na poziomie, na którym są oni w stanie ze sobą współpracować i który nie upośledza ich roli rodzicielskiej.

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.