Scroll Top

Pozew o rozwód – jak go złożyć?

Sprawy rozwodowe charakteryzują się różnym stopniem złożoności, jednak sama decyzja o rozstaniu małżonków nigdy nie jest łatwa.
Emocjonalne podejście do sprawy związane z wcześniejszym wspólnym życiem powoduje często trudności w rzeczowym i obiektywnym spojrzeniu na sprawę.
W sytuacji rozwodu pojawiają się także pytanie, czy zdecydować się na rozwód
z orzekaniem o winie jednego z małżonków, czy bez orzekania o winie. Pierwszym krokiem niezbędnym do zainicjowania sprawy rozwodowej jest złożenie pozwu o rozwód.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Rozwód – kiedy jest orzekany? 

    Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Oznacza to, że bezwzględną przesłanką orzeczenia rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, którego sposób rozumienia wyznaczyła uchwała Sądu Najwyższego z 1955 r., wskazując, że pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej (uchwała Sądu Najwyższego z dn. 28 maja 1955 r., sygn. I CO 5/55, LEX nr 117989), a powyższa definicja stosowana jest do dzisiaj. Wspólne pożycie polega więc na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków, stanowiącej cel małżeństwa i umożliwiającej realizację jego podstawowych zadań. Dla możliwości orzeczenia rozwodu zupełność i trwałość rozkładu muszą wystąpić łącznie. Warto zatem podkreślić, że samo dążenie obojga małżonków do orzeczenia rozwodu nie może przesądzać o istnieniu przesłanek warunkujących rozwód. Istnieją jednak pewne wyjątki, kiedy orzeczenie rozwodu będzie jednak niedopuszczalne mimo istnienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Są to sytuacje, jeżeli: 

    1. wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci; 
    2. z innych względów rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 
    3. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, drugi zaś z małżonków na rozwód się nie godzi, a odmowa tej zgody nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. 

    Pozew o rozwód z orzekaniem o winie 

    Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (art. 57 § 1 k.r.o.). Rozwód w tej formie dotyczy zarówno sytuacji, w której za wyłącznie winnego zostaje uznany jeden z małżonków, przy jednoczesnym braku winy drugiego małżonka, jak i sytuacji, gdy oboje małżonków zostaje uznanych za winnych rozpadowi małżeństwa. Z dotychczasowej praktyki kancelarii należy wskazać, że zachowaniami najczęściej przesądzającymi o winie małżonka jest zdrada, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, inne uzależniania (np. hazard i zaciąganie długów), przemoc domowa lub nieprzyczynianie się do zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny. Mimo że rozwód z orzekaniem o winie trwa znacznie dłużej, a także wiąże się z dużymi emocjami, to w sytuacji, gdy choćby jeden z małżonków sprzeciwia się zaniechaniu przez sąd orzekania o winie, sąd zobowiązany jest ustalić, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Wówczas postępowanie będzie związane z koniecznością przeprowadzenia dowodów wykazujących winę małżonka, a orzeczenie o winie jednego z nich rozszerzy zakres obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi. Warto dodać, że małżonkowi, któremu została przypisana wyłączna wina za rozpad pożycia małżeńskiego alimenty nie przysługują. 

    Pozew o rozwód bez orzekania o winie 

    Prostszą i mniej kosztowną opcją jest rozwód bez orzekania o winie. Z przypadkiem takim mamy do czynienia tylko wtedy, gdy oboje małżonków zgodnie żąda zaniechania orzekania o winie przez sąd (art. 57 § 2 zd. pierwsze k.r.o.). W postępowaniu takim nie ma konieczności zatem przeprowadzania postępowania dowodowego, a cała sprawa często kończy się już na pierwszej rozprawie. W przypadku takiego rozwiązania następują skutki jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy za rozpad małżeństwa. 

    Jak napisać pozew rozwodowy 

    Pozew rozwodowy składa się z kilku elementów. Przede wszystkim musi on zawierać oznaczenie sądu, dane obu stron (małżonków), a także oznaczenie, że jest to pozew o rozwód, a w dalszej kolejności – określenie żądań stron składającej pismo i ich uzasadnienie. Warto podkreślić, że to na małżonku wnoszącym powód o rozwód spoczywa konieczność wykazania, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia (co jest warunkiem koniecznym orzeczeniem rozwodu, o czym wspomniano wcześniej). W pozwie należy także wskazać, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego stron – jak wspomniano powyżej, w praktyce są to trzy możliwości: pozew może zawierać wniosek o zaniechanie orzekania o winie, wniosek o rozwiązanie małżeństwa z winy drugiego małżonka, albo z winy obojga małżonków. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, oboje małżonków musi być co do tego zgodnych; wystarczy, że tylko jeden małżonek chce rozwodu z orzekaniem o winie, a sąd nie będzie mógł orzec rozwodu bez tego. Ponadto w przypadku posiadania małoletnich dzieci w pozwie należy wskazać któremu z małżonków należy powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej i jak mają wyglądać kontakty drugiej strony z małoletnimi dziećmi. Pozew może zawierać także wysokość żądanych lub należnych alimentów. Dodatkowo od pozwu rozwodowego należy uiścić opłatę sądową (600 zł) i załączyć dokumenty – akty stanu cywilnego (akt małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci), a także inne, na które strona powołuje się w treści pozwu. 

    Jak złożyć pozew o rozwód 

    Pozew o rozwód kieruje się do sądu okręgowego, który jako sąd I instancji będzie rozpatrywał sprawę. Pismo kieruje się do tego sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, o ile chociażby jedno z nich w okręgu tego sądu nadal ma jeszcze miejsce swojego zamieszkania lub pobytu. Jeśli żaden z małżonków nie mieszka już w okręgu tego sądu, wyłącznie właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli i tej podstawy nie ma – wówczas pozew kieruje się do sądu miejsca zamieszkania powoda. Należy pamiętać, że pozew rozwodowy należy złożyć w dwóch egzemplarzach. Wszystkie dokumenty załączone do pozwu (załączniki) również należy skserować tak, aby mieć trzy komplety załączników. Jeden egzemplarz pozwu rozwodowego wraz z jednym kompletem załączników przeznaczony będzie dla sędziego, który będzie prowadził sprawę orzekał w sprawie o rozwód, a drugi zostanie wysłany stronie pozwanej. 

    Rozwód, pozew o rozwód – adwokat Wrocław 

    W tej trudnej sytuacji życiowej, jaką jest rozwód, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata od spraw rozwodowych. Postępowanie rozwodowe dotyka wielu sfer życia człowieka (samo orzeczenie rozwiązania małżeństwa, opieka nad małoletnimi dziećmi, kontakty z dziećmi, alimenty i inne), dlatego warto wybrać jako pełnomocnika adwokata posiadającego nie tylko bogatą wiedzę i doświadczenie, ale także empatycznego i wykazującego się dużym zrozumieniem i wsparciem. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego specjalisty pomaga wielokrotnie uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości i wspomóc małżonków w znalezieniu najlepszego rozwiązania. Nasza kancelaria od wielu lat zajmuje się sprawami związanymi z orzekaniem rozwodów, władzą rodzicielską, alimentami i podziałami majątku wspólnego po rozwodzie. Charakteryzuje nas komplementarność działań, dyskrecja i wysoki profesjonalizm. Zaufało nam już wielu zadowolonych Klientów.  

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.