Scroll Top

Ograniczenie praw rodzicielskich

2023-12-06

Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia. Ograniczenie władzy rodzicielskiej polega na pozbawieniu rodzica pełnej swobody w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Ograniczenie praw rodzicielskich – zagrożenie dobra dziecka

    Zgodnie z art. 109 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 z późn. zm., dalej również jako „k.r.o.”) jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia. Przez „odpowiednie zarządzenie” należy rozumieć każde zarządzenie, jakiego w danych okolicznościach wymaga dobro dziecka. W sprawach opiekuńczych sąd może wszcząć postępowanie z urzędu (art. 570 k.p.c.) lub może zostać ono zainicjowane na wniosek każdej osoby, która posiada wiedzę na temat zdarzenia uzasadniającego wszczęcie takiego postępowania (art. 572 § 1 k.p.c.). Chodzi o wszelkie zdarzenia, co do których istnieje prawdopodobieństwo naruszenia dobra dziecka, a tym samym wydania przez sąd zarządzenia z katalogu zawartego w art. 109 k.r.o.

    Ograniczenie praw rodzicielskich – zarządzenia sądu opiekuńczego

    Zgodnie z art. 109 § 2 k.r.o. sąd opiekuńczy może w szczególności:

    • zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, skierować małoletniego do placówki wsparcia dziennego, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń;
    • określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun;
    • poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego;
    • skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi;
    • zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej albo zarządzić umieszczenie małoletniego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej.

    Sąd opiekuńczy może także powierzyć zarząd majątkiem małoletniego ustanowionemu w tym celu kuratorowi (art. 109 § 3 k.r.o.); może wyłączyć w całości prawo rodzica do zarządu majątkiem dziecka, jak i w części, w odniesieniu do poszczególnych składników tego majątku czy też określonych czynności prawnych. Zarządzenia wydane przez sąd na podstawie ww. przepisu nie stanowią jednak represji w odniesieniu do rodziców – ich celem jest jedynie ochrona zagrożonego dobra dziecka (postanowienie Sądu Najwyższego z dn. 27 października 1997 r., sygn. III CKN 321/97, LEX nr 236525). Wynika z tego dyrektywa profilaktycznego działania sądu, nakazująca podjęcie ingerencji w sferę władzy rodzicielskiej już w razie zagrożenia dobra dziecka, aby zapobiec ujemnym skutkom niewłaściwego jej sprawowania (postanowienie Sądu Najwyższego z dn. 13 września 2000 r., sygn. II CKN 1141/00, LEX nr 51969).

    Różne środki ograniczenia władzy rodzicielskiej – zarządzenia doraźne i trwałe

    Zarządzenia sądu wydawane na mocy art. 109 k.r.o. można podzielić na doraźne i trwałe. Przepisy art. 109 § 2 i 3 k.r.o. wymieniają zarządzenia o skutkach trwałych, natomiast zarządzenia o charakterze doraźnym mogą być wydawane na podstawie art. 109 § 1 k.r.o. Ponadto można wyodrębnić takie zarządzenia, których zastosowanie przez sąd ma wpłynąć na poprawę warunków wychowania dziecka w rodzinie, oraz zarządzenia zmieniające dotychczasowe środowisko wychowawcze dziecka. Wobec różnorodności środków ograniczenia władzy rodzicielskiej istotne jest, aby zastosowany środek był najskuteczniejszy w konkretnym stanie faktycznym oraz najmniej drastyczny. Należy jednak pamiętać, że zawarte w art. 109 § 2 k.r.o. wyliczenie zarządzeń opiekuńczych ma charakter przykładowy (uchwała Sądu Najwyższego z dn. 9 czerwca 1976 r., sygn. III CZP 46/75, OSNC 1976/9, poz. 184). Zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dn. 4 marca 1999 r. (sygn. II CKN 1106/98, LEX nr 1125073) na podstawie art. 109 k.r.o. sąd opiekuńczy może wydać każde zarządzenie, jakiego w danych okolicznościach wymaga dobro dziecka, a więc – jakiego wymaga troska o prawidłowy duchowy, psychiczny i fizyczny rozwój dziecka.

    Sposób kontroli wykonywania wydanego zarządzenia

    Każde zarządzenie określone w art. 109 k.r.o. połączone jest ze wskazaniem sposobu kontroli jego wykonania. Sposoby kontroli są różne. Rodzice mogą składać okresowe sprawozdania z wykonywania zobowiązania sądu, sposób wykonania zobowiązania może również skontrolować kurator sądowy, sąd może zwracać się do szkoły, do której uczęszcza dziecko, o nadesłanie stosownych informacji. Sąd może również zasięgać informacji w świadczących pomoc rodzinie placówkach leczniczych, terapeutycznych. Może również nałożyć obowiązek składania zaświadczeń o podjęciu i kontynuowaniu terapii odwykowej.

    Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kurator sądowy

    Często stosowanym przez sądy środkiem ograniczającym wykonywanie władzy rodzicielskiej jest nadzór kuratora sądowego. Stosując ten środek, sąd ma wgląd w życie rodziny poprzez systematyczne wizyty kuratora w miejscu zamieszkania rodziny. Na podstawie kart nadzoru, jak również składanych okresowo sprawozdań kuratorskich, sąd ocenia, czy rodzice właściwie wykonują władzę rodzicielską i w przypadku braku zastrzeżeń może środek ten uchylić. Jednocześnie kurator sądowy czuwa nad sytuacją małoletniego dziecka, które w nadzorowanej rodzinie jest wychowywane. W przypadku niepokojącej sytuacji zastanej w rodzinie (np. nadużywanie alkoholu, przemoc), niewywiązywania się przez rodzica z zobowiązań nałożonych przez sąd (np. niepodjęcia starań o skierowanie dziecka do szpitala) czy też braku współpracy rodziny z kuratorem sądowym (np. gdy rodzina nie otwiera drzwi kuratorowi) sąd może wszcząć z własnej inicjatywy albo na wniosek kuratora sądowego postępowanie o zmianę wydanych zarządzeń opiekuńczo-wychowawczych wobec konkretnych małoletnich. Ma to na celu dostosowanie stosowanych środków ingerencji sądu we władzę rodzicielską do sytuacji konkretnej rodziny i umożliwia szybką reakcję na ewentualne zagrożenia zdrowia i życia dziecka.

    Ograniczenie praw rodzicielskich – piecza zastępcza

    Najbardziej drastycznym środkiem ingerencji sądu we władzę rodzicielską jest umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego wyniku, ponieważ środek ten prowadzi do odseparowania dziecka od rodziców. Rozróżniamy pieczę zastępczą instytucjonalną i rodzinną. Do rodzinnej pieczy zastępczej zaliczamy rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodziny zastępcze dzielą się na spokrewnione (tworzone przez wstępnych i rodzeństwo) i niespokrewnione z dzieckiem (zawodowe i niezawodowe). Niewątpliwie umieszczenie małoletniego w spokrewnionej rodzinie zastępczej sprzyja złagodzeniu przeżyć dziecka związanych z rozłąką z rodzicami. Wśród rodzin zastępczych zawodowych ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wyróżnia rodziny pełniące funkcję pogotowia rodzinnego (dla dzieci, wobec których odpowiednie służby podjęły interwencję) oraz rodziny specjalistyczne (dla dzieci z deficytami). W ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej wyróżnić można: placówki opiekuńczo-wychowawcze (socjalizacyjne, specjalistyczno-terapeutyczne i rodzinne), regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne i interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

    Właściwość sądu

    Zgodnie z art. 569 § 1 k.p.c. do rozpoznania spraw o wydanie bądź zmianę zarządzeń opiekuńczo-wychowawczych właściwy jest wyłącznie sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca pobytu tej osoby. W braku i tej podstawy właściwy jest Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. Określając miejsce zamieszkania dziecka. Zasada ta nie znajduje jednak zastosowania w wypadkach nagłych, kiedy to sąd opiekuńczy wydaje z urzędu wszelkie potrzebne zarządzenia nawet w stosunku do osób, które nie podlegają jego właściwości miejscowej, zawiadamiając o tym sąd opiekuńczy miejscowo właściwy (art. 569 § 2 k.p.c.). Jednocześnie sąd opiekuńczy zawiadamia o wydaniu orzeczenia właściwą jednostkę organizacyjną wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, która udziela rodzinie małoletniego odpowiedniej pomocy. Celem tego zawiadomienia jest składanie sądowi opiekuńczemu, w terminach określonych przez ten sąd, sprawozdania dotyczącego sytuacji rodziny i udzielanej pomocy (art. 109 § 4 k.r.o.).

     

    Ograniczenie praw rodzicielskich – orzecznictwo

    Zgodnie z postanowieniem SN z 27.10.1997 r., III CKN 321/97, LEX nr 236525, zarządzenia wydane przez sąd na podstawie art. 109 k.r.o. nie stanowią represji w odniesieniu do rodziców. Jedynym ich celem jest ochrona zagrożonego dobra dziecka. Wydanie zarządzeń jest konieczne w przypadku niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej. Środek taki stanowi ostrzeżenie dla rodziców, że w sposób nieprawidłowy wykonują władzę, co może prowadzić do jej dalszego ograniczenia, a w dalszej kolejności – do pozbawienia władzy rodzicielskiej.

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.