Scroll Top

Odpowiedź na pozew rozwodowy

2024-09-02

Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne. Podpowiadamy, co powinna zawierać odpowiedź na pozew rozwodowy oraz w jakim terminie i gdzie należy ją wnieść.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Czy trzeba odpowiadać na pozew o rozwód?

    Złożenie odpowiedzi na otrzymany pozew o rozwód nie jest obowiązkowe, chyba że sąd wezwie pozwanego do złożenia takiego pisma i ustosunkowania się do twierdzeń zawartych w pozwie. Jeżeli sąd nie uzna tego za obowiązkowe, strona pozwana okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego i wszelkie kwestie okołorozwodowe może podnieść dopiero w sądzie w trakcie pierwszej rozprawy, gdy sąd zapyta strony o ich stanowisko w sprawie. W praktyce sąd przesyłając pozwanemu odpis pozwu o rozwód informuje go o terminie pierwszej rozprawy, a także poucza o prawie do złożenia odpowiedzi na pozew rozwodowy wraz z jednoczesnym zarządzeniem jej wniesienia we wskazanym terminie. W sytuacji, gdy strona pozwana zostanie wezwana do wniesienia odpowiedzi na pozew rozwodowy, powinna jej udzielić, jeżeli nie chce ponosić konsekwencji niezłożenia.

    Termin złożenia odpowiedzi na pozew rozwodowy

    Jeżeli sąd zarządzi wniesienie odpowiedzi na pozew o rozwód, to wyznaczony termin nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Termin 14 dni liczony jest od dnia odebrania listu zawierającego pozew rozwodowy. Co istotne, wspomniane 14 dni to dni kalendarzowe, a nie robocze. Odpowiedź na pozew można złożyć na dzienniku podawczym sądu właściwego do rozpoznania sprawy (zawsze będzie to sąd okręgowy) lub nadać listem poleconym na poczcie. W przypadku wysłania pocztą dzień nadania pisma w polskiej placówce pocztowej jest tożsamy z dniem wpłynięcia do sądu.

    Czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy?

    Doręczając stronie pozwanej pozew o rozwód sąd poucza także o konsekwencjach niezłożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie. Konsekwencje niezłożenia w wyznaczonym przez sąd terminie odpowiedzi na pozew rozwodowy mogą być poważne – zgodnie z art. 207 § 2 i 7 k.p.c. w zw. z art. 130 § 2 k.p.c. pismo zostanie zwrócone pozwanemu, co oznacza, że nie wywoła ono żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu, a pozwany może utracić na tym etapie postępowania możliwość przedstawienia swoich racji na piśmie. Tym samym twierdzenia i dowody niezgłoszone w terminie zostaną przez sąd pominięte – chyba, że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności uzasadniające ich dopuszczenie. Sąd może też wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym bez obecności którejkolwiek ze stron – taka sytuacja ma miejsce, kiedy pozwany nie odpowiedział na pozew o rozwód i nie stawił się na pierwszej rozprawie.

    Jak powinna wyglądać odpowiedź na pozew rozwodowy?

    Odpowiedź na pozew o rozwód powinna zawierać stanowisko pozwanego co do twierdzeń powoda dotyczących okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego, czyli jego odniesienie się do przebiegu małżeństwa, okoliczności rozpadu pożycia małżonków oraz zdarzeń i przyczyn rozwodu wskazanych przez powoda z punktu widzenia osoby pozwanej. Odpowiedź na pozew o rozwód powinna spełniać ogólne warunki pisma procesowego (art. 126 k.p.c.), a więc zawierać następujące elementy:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, i sygnaturę akt sprawy (informacje pozwany może odczytać z pisma, które otrzymał z sądu);
    • imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • oznaczenie rodzaju pisma („Odpowiedź na pozew o rozwód”);
    • osnowę wniosku lub oświadczenia;
    • w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
    • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Do pisma procesowego dołącza się także załączniki wymienione w tym piśmie. Ponadto – gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie – powinno zawierać także oznaczenie przedmiotu sporu oraz oznaczenie miejsca zamieszkania i adresy stron oraz numery PESEL. W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew rozwodowy pozwany powinien przedstawić fakty oraz wskazać dowody na ich poparcie, swoje żądania i uzasadnić swoje twierdzenia, wypowiedzieć się, co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych oraz przedstawić swoje wnioski.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy – czy konieczna będzie też rozprawa?

    Tak. Pomimo wniesienia odpowiedzi na pozew oraz zgody pozwanego na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, sąd jest zobowiązany do przesłuchania obu stron w celu ustalenia czy orzeczenie rozwodu jest dopuszczalne. Dlatego nawet, jeżeli pozwany złoży w sądzie odpowiedź na pozew rozwodowy sąd wezwie strony na rozprawę rozwodową.

    Do którego sądu należy wnieść odpowiedź na pozew rozwodowy?

    Odpowiedź na pozew o rozwód wnosi się do sądu okręgowego, od którego strona pozwana otrzymała pozew wraz z wezwaniem do wniesienia odpowiedzi. Odpowiedź na pozew rozwodowy należy wnieść do sądu wraz z jej odpisem, czyli w dwóch egzemplarzach: jeden dla sądu, drugi dla powoda/powódki.

    Ile kosztuje odpowiedź na pozew rozwodowy?

    Wniesienie odpowiedzi na pozew o rozwód jest wolne od opłaty sądowej.

    Czy odpowiedź na pozew rozwodowy trafia do powoda?

    Tak. Wniesiona do sądu odpowiedź na pozew (jej odpis) doręczana jest drugiemu małżonkowi.

     

     

     

     

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.