Scroll Top

Przestępstwa skarbowe

2024-10-29

Pewne uchybienia obowiązkom publicznoprawnym wiążą się z konsekwencjami natury zarówno administracyjnej, jak i majątkowej, a poważniejsze podlegają także odpowiedzialności karnej. Sankcje zależą od popełnionego czynu skarbowego.
SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Przestępstwa skarbowe a wykroczenia

    Wykroczenia skarbowe stanowią grupę mniej poważnych czynów zabronionych, za które Kodeks karny skarbowy przewiduje też mniejsze sankcje – tj. karę grzywny. Z kolei przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez Kodeks skarbowy pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Przestępstwo skarbowe, w odróżnieniu od wykroczenia skarbowego, jest zatem poważniejszym naruszeniem przepisów podatkowych, zagrożonym surowszymi sankcjami, w tym karą pozbawienia wolności. Stanowi bowiem czyn o znacznej szkodliwości społecznej prowadzący do wyrządzenia szkody w finansach publicznych.

    Przestępstwa skarbowe

    Czynami zabronione sankcjonowane prawem karno-skarbowym (wykroczeniami i przestępstwami skarbowymi) są naruszenia interesów Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub Unii Europejskiej. Są one na ogół związane z prawem podatkowym, celnym, dewizowym oraz z zakresu gier hazardowych. Należy jednak pamiętać, że może się zdarzyć, iż – nawet jeśli określone zachowanie, które narusza finanse publiczne nie jest określone jako czyn zabroniony w Kodeksie karnym skarbowy – osoba dopuszczająca się czynu niedozwolonego może jednak ponieść odpowiedzialność karną na podstawie przepisów Kodeksu karnego (a więc prawa karnego powszechnego).

    Sprawy karno-skarbowe

    W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy tego kodeksu nie stanowią inaczej. We wszystkich sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe orzekają sądy powszechne albo sądy wojskowe, co wyłącza kompetencje administracyjnych organów finansowych do orzekania o winie i karze za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wyjątek stanowi postępowanie mandatowe, jako szczególny tryb, mający zastosowanie w przypadku wykroczeń skarbowych (https://www.gov.pl/web/kas/sprawy-karne-skarbowe). Należy również wspomnieć, iż skazanie za przestępstwo skarbowe wiąże się z wpisaniem danej osoby do Krajowego Rejestru Karnego, co może stanowić przeszkodę np. w ubieganiu się o zatrudnienie na niektórych stanowiskach czy przy wykonywaniu regulowanej działalności gospodarczej.

    Pomoc adwokata w sprawach karno-skarbowych

    W przypadku spraw karno-skarbowych – szczególnie ze względu na ich stopień skomplikowania – wskazana jest konsultacja z doświadczonym adwokatem, który przeanalizuje stan sprawy, zgromadzony materiał dowodowy i zarekomenduje dalsze działania. Warto o tym pamiętać, jako że polskie przepisy przewidują szereg instytucji umożliwiających złagodzenie a nawet uniknięcie kary. Ważną instytucją prawa karnego skarbowego jest m. in. tzw. czynny żal, który umożliwia uniknięcia sankcji przez sprawcę, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o tym organ powołany do ścigania i ujawni istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Nasi doświadczeni prawnicy posiadają niezbędne doświadczenie z zakresu spraw karnych-skarbowych gwarantujące należytą reprezentację klienta zarówno przed organami postępowania przygotowawczego, jak i przed sądami.