Scroll Top

Alimenty natychmiastowe

2024-09-02

Alimenty stanowią obowiązkowe świadczenia finansowe na rzecz uprawnionego (np. dziecka), a ich uzyskanie na ogół wiąże się z koniecznością wszczęcia postępowania sądowego. Jak wygląda ten proces i czy możliwe jest uzyskanie alimentów natychmiastowych?
SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Jak uzyskać alimenty na dziecko? Co ma wpływ na wysokość alimentów?

    Uzyskanie alimentów na dziecko możliwe jest na drodze sądowej. Postępowanie to inicjowane jest przez wystąpienie rodzica ubiegającego się o alimenty dla dziecka z pozwem o alimenty. Dla ustalenia wysokości obowiązku alimentacyjnego znaczenie mają uzasadnione potrzeby dziecka (koszty jego utrzymania) oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego (tj. rodzica, od którego domagamy się alimentów).

    Co powinien zawierać pozew o alimenty?

    Pozew o alimenty powinien spełniać ogólne warunki pisma procesowego (art. 126 k.p.c.), a więc zawierać następujące elementy:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
    • imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • oznaczenie rodzaju pisma („Pozew o alimenty”);
    • osnowę wniosku lub oświadczenia;
    • w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
    • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Do pisma procesowego dołącza się także załączniki wymienione w tym piśmie. Ponadto – gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie – powinno zawierać także oznaczenie przedmiotu sporu oraz oznaczenie miejsca zamieszkania i adresy stron oraz numery PESEL. W uzasadnieniu pozwu o alimenty rodzic powinien przedstawić fakty oraz wskazać dowody na ich poparcie, a także sprecyzować swoje żądania i uzasadnić swoje twierdzenia. Konieczne jest także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, czyli żądanej sumy alimentów rocznie (tj. miesięczna kwota dochodzonych alimentów x 12).

    Ile czeka się na rozprawę w sprawie alimentów?

    Skutkiem złożenia pozwu jest rozpoczęcie sprawy o alimenty. Od momentu złożenia pozwu do pierwszej rozprawy zazwyczaj mijają 2-3 miesiące.

    Alimenty natychmiastowe

    W połowie 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o trwających zaawansowanych pracach nad wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i  tzw. tablic alimentacyjnych[1]. Alimenty natychmiastowe to projekt, który miałby umożliwiać sądom wydawanie alimentacyjnych nakazów zapłaty zaopatrzonym w rygor natychmiastowej wykonalności w postępowaniu uproszczonym na podstawie uproszczonego wzorca formularza pozwu, którego złożenie mogłoby odbywać się elektronicznie. Takie rozwiązanie umożliwiłaby sprawne orzekanie o alimentach i szybkie zabezpieczenie potrzeb małoletnich dzieci. Na ten moment rozwiązanie to nie zostało jednak jeszcze przyjęte.

    Pozew o alimenty, alimenty na dziecko – kancelaria Wrocław, adwokat Wrocław

    Każda sprawa alimentacyjna jest rozpatrywana indywidualnie, a umiejętne udokumentowanie kosztów utrzymania dziecka i uzasadnienie dochodzonej pozwem kwoty są kluczowe dla powodzenia sprawy. Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie rodzinnym, w tym w sprawach alimentacyjnych – w oparciu o nasze bogate, szerokie i wieloletnie doświadczenie pomagamy uprawnionym uzyskać świadczenie alimentacyjne – zarówno na etapie rozmów ugodowych, jak i postępowania sądowego.


    1.https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/alimenty-natychmiastowe-i-alimenty-w-tabelach-czy-rowne-dla-wszystkich-dzieci,527040.html