Scroll Top

Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie

2024-10-30

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami co do zasady brak jest podstaw żądania wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia za oczywiście niesłuszne postawienie zarzutów czy oskarżenie. Co zatem może zrobić osoba, która czuje się pokrzywdzona w wyniku postawionych jej zarzutów?
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Odszkodowanie od skarbu państwa za niesłuszne oskarżenie

    Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość dochodzenia od państwa w trybie karnym odszkodowania czy zadośćuczynienia wyłącznie za niesłuszne zatrzymanie, tymczasowe aresztowanie czy skazanie – ale nie za samo oskarżenie. Z kolei postępowanie cywilne – mimo iż wystąpienie z powództwem w zakresie niesłusznych zarzutów czy oskarżenia jest możliwe – to jednak jest to trudna droga, która wymaga wsparcia doświadczonego adwokata, jako że ich główną trudnością jest skuteczne wykazanie bezprawności niesłusznego zarzutu czy oskarżenia. Powyższe oznacza, że osoby podejrzane czy oskarżone w ramach postępowania karnego przez odpowiednie organy w przypadku, gdy wykazana zostanie ich niewinność, nie posiadają uprawnień do ubiegania się o odszkodowanie za zaistniałe zdarzenia.

    Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie prywatne

    Sytuacja wygląda zgoła odmiennie w przypadku domagania się odszkodowania za niesłuszne oskarżenia kierowane wobec pokrzywdzonego przez inną osobę. Zgodnie bowiem z art. 234 k.k. (sankcjonującego właśnie fałszywe oskarżenie) „kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Karalne jest również pomawianie innej osoby, grupy osób, instytucji, osób prawnych lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności (przestępstwo zniesławienia – art. 212 k.k.). W takim przypadku możliwe jest dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

    Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne oskarżenie

    Zarówno odszkodowanie jak i zadośćuczynienie są formą rekompensaty za poniesioną szkodę. Podkreślenia wymaga jednak to, że nie są to pojęcia tożsame – różnica pomiędzy ww. instytucjami polega na tym, że odszkodowanie dotyczy szkody majątkowej, natomiast zadośćuczynienie związane jest z wystąpieniem krzywdy niematerialnej, czyli szkody niemajątkowej. Oznacza to, że odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie różne formy rekompensaty poniesionych szkód. Odszkodowanie nakierowane jest na rekompensatę szkody majątkowej, a zadośćuczynienie – szkody niemajątkowej.

    Pomoc adwokata w uzyskaniu odszkodowania za niesłuszne oskarżenie

    Osoby, które zostały niesłusznie oskarżone przez inną osobę nie powinny pozostać bezczynne – należy pamiętać, że często sam fakt postawienia zarzutów czy postawienie w stan oskarżenia wpływa na reputację danej jednostki, a przede wszystkim na jej sposób postrzegania przez otoczenie. Zdarza się, że w wyniku świadomych lub nieświadomych działań osób trzecich (np. zeznających w sprawie świadków zeznających w oparciu o własne przypuszczenia) w stan oskarżenia zostaje postawiona niewinna osobę. Warto pamiętać, że pomoc wykwalifikowanego prawnika, zgromadzenie odpowiednich dowodów i ustalenie dalszej strategii w sprawie może prowadzić do zdementowania bezpodstawnych oskarżeń. Nasi doświadczeni prawnicy chętnie doradzą wszystkim osobom znajdującym się w takiej sytuacji – właściwa strategia procesowa i przemyślane działanie poparte naszym doświadczeniem pomoże korzystnie zakończyć sprawę.

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.