Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
2025-02-13
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza stanowi swego rodzaju ochronę spadkobierców przed poniesieniem odpowiedzialności w pełnym zakresie za długi spadkodawcy. Przyjęcie spadku wprost wiąże się z przyjęciem przez spadkobiercę odpowiedzialności za wszystkie długi spadkowe- bez ograniczeń. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem oznacza odpowiedzialność za długi spadkowe w wysokości maksymalnie wysokości spadku.
Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
Ażeby przyjąć spadek, spadkobierca powinien złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku. Oświadczenie o przyjęciu spadku złożyć można przed sądem lub notariuszem.
W razie niezłożenia oświadczenia o przyjęciu spadku w wyżej wskazanym terminie – przyjmuje się, że spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku nie można odwołać. Ponadto oświadczenie o przyjęciu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu będzie nieważne.
Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca powinien złożyć również wykaz inwentarza. Jest to istotne, ponieważ wykaz ten określa zakres w jakim spadkobierca odpowiada za długi spadkowe. Ustawodawca nie określił szczególnego terminu do złożenia wykazu inwentarza, jednakże warto złożyć go niezwłocznie po przyjęciu spadku. Przyjęcie spadku bez złożenia wykazu inwentarza w rzeczywistości oznaczać będzie przyjęcie wprost- w takiej sytuacji spadkobierca jest odpowiedzialny za długi spadkowe.
Ustawodawca przyjął w przepisach, że w razie niezłożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza- skutki
Skutkiem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest przede wszystkim ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Spadkobierca odpowiada bowiem za długi spadkowe w zakresie przyjętego spadku (zgodnie z wykazem inwentarza).
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a długi
Jeżeli spadkobierca spłacił niektóre długi spadkowe, a nie wiedział o innych istniejących długach (mimo zachowania należytej staranności) ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe jedynie tylko do wysokości różnicy między wartością czynnego spadku a wartością spłaconych już należności tytułem długów spadkowych. Jeżeli spadkobierca nie zachował jednak należytej staranności i mógł dowiedzieć się o innych długach spadkowych – ponosi on odpowiedzialność ponad wartość spadku.
Pomoc adwokata w sprawach spadkowych
Pomoc adwokata w sprawach spadkowych może okazać się nieoceniona. Niewłaściwe przyjęcie spadku wiązać może się z ponoszeniem przez spadkobierców odpowiedzialności ponad odziedziczony majątek. Profesjonalny prawnik pomoże we wszystkich niezbędnych formalnościach związanych z przyjęciem spadku.
Postępowania spadkowe często są skomplikowane i wymagają wielu czynności przed różnymi organami. Skorzystanie z obsługi prawnej pozwala na właściwe zabezpieczenie interesów. Adwokat przy obsłudze sprawy spadkowej dokładnie ją przeanalizuje i zaproponuje najlepsze rozwiązania.
Zobacz również
Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.
Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.
Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.
Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.