Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.
Zabezpieczenie alimentów
2025-02-13
W każdej sprawie cywilnej strona może żądać zabezpieczenia powództwa.
Zabezpieczenie alimentacyjne ma na celu przede wszystkim ustanowienie niejako „tymczasowych alimentów” do czasu rozstrzygnięcia właściwej sprawy przez sąd.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów
Ażeby uzyskać postanowienie o zabezpieczeniu alimentów należy skierować do sądu stosowny wniosek.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia można złożyć wraz z pozwem o alimenty (lub np. o podwyższenie alimentów) lub przed wniesieniem pozwu. Złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia przed wniesieniem pozwu wiąże się z koniecznością złożenia pozwu w terminie dwóch tygodni od wpływu do sądu wniosku o zabezpieczenie.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wymagania określone dla pism procesowych, a także powinien zawierać:
- wskazanie sposobu zabezpieczenia
- wskazanie sumy zabezpieczenia
- uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek
W razie złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia przed wszczęciem sprawy należy również zwięźle opisać przedmiot sprawy.
Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia należy złożyć do sądu właściwego do rozpoznania właściwej sprawy w pierwszej instancji. W sprawach alimentacyjnych sądem właściwym jest sąd rejonowy miejscowo właściwy dla uprawnionego lub powoda.
Uzasadnienie zabezpieczenia alimentów
Stosownie do obowiązujących przepisów wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentacyjnego należy uprawdopodobnić.
Rozróżnić należy uprawdopodobnienie od udowodnienia. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia nie wymaga bowiem, ażeby przedłożyć np. dokumentację, która potwierdzi zasadność żądania zabezpieczenia.
Przez uprawdopodobnienie roszczenia należy rozumieć spójne uzasadnienie żądania, z którego treści będzie wynikać, że udzielenie zabezpieczenia jest konieczne dla interesów wnioskodawcy.
Ile trzeba czekać na zabezpieczenie alimentów?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd jest zobowiązany do niezwłocznego rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Najpóźniejszy termin, w którym sąd powinien wydać postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wynieść powinien nie więcej niż tydzień.
Zbyt wysokie zabezpieczenie alimentów
Żądana kwota zabezpieczenia miesięcznych alimentów nie powinna przekraczać kwoty żądanych alimentów w pozwie. Żądana kwota zabezpieczenia powinna być odpowiednio uzasadniona, a konieczność zabezpieczenia określonej kwoty powinna zostać w sposób właściwy uprawdopodobniona.
Sąd rozpoznając wniosek o udzielenie zabezpieczenia orzeknie w granicach złożonego wniosku. To znaczy, że w razie wniesienia zbyt wysokiej kwoty zabezpieczenia sąd będzie mógł orzec inną, niższą kwotę. Maksymalną kwotę zabezpieczenia jaką orzeknie sąd jest kwota, o którą wnosi uprawniony.
Zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną
Dopuszczalne jest zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną. Żądając zabezpieczenia alimentów z datą wsteczną wystarczające nie będzie uprawdopodobnienie jedynie bieżących kosztów zaspokojenia uprawnionego. Zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną wiąże się z koniecznością uprawdopodobnienia braku zaspokojenia potrzeb uprawnionego w okresie sprzed wniesienia wniosku o zabezpieczenie.
Wyrównanie zabezpieczenia alimentów
Sąd orzekając końcowo w sprawie o alimenty wydaje wyrok. W wyroku wskazywane jest od kiedy zasądzane są alimenty (co do zasady od dnia wniesienia pozwu). Jeżeli orzeczone alimenty są wyższe od udzielonego wcześniej zabezpieczenia zobowiązany będzie musiał uiścić należną różnicę od okresu wniesienia pozwu.
W trakcie trwającego postępowania zabezpieczającego dopuszczalne jest także wniesienie o zmianę zabezpieczenia (np. podwyższenie zabezpieczenia). Ażeby sąd uwzględnił wniosek o zmianę zabezpieczenia konieczne jest zaistnienie zmienionych okoliczności.
Oddalenie wniosku o zabezpieczenie alimentów
Sąd oddali wniosek o udzielenie zabezpieczenia przede wszystkim w sytuacjach, gdy uprawniony nie uprawdopodobni konieczności zabezpieczenia. Poprzez brak uprawdopodobnienia należy rozumieć nie tylko brak skonstruowania uzasadnienia wniosku, ale także niewłaściwie uprawdopodobnienie, które np. uprawdopodabnia istnienie roszczenia, lecz nie uprawdopodobnia konieczności jego zabezpieczenia.
Zabezpieczenie alimentów z pomocą adwokata
Złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia alimentów na czas trwania postępowania sądowego wymaga właściwego uprawdopodobnienia konieczności ich zabezpieczenia. Niewłaściwie skonstruowany wniosek o zabezpieczenie może wiązać się z jego oddaleniem przez sąd. Profesjonalny prawnik pomoże w ocenie zasadności złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia, zaleci też odpowiednią kwotę zabezpieczenia stosowną do okoliczności w danej sprawie. Skorzystanie z pomocy adwokata to także znaczne zwiększenie szans na uwzględnienie wniosku przez sąd.
Poza pomocą w uzyskaniu zabezpieczenia alimentów warto rozważyć pomoc adwokata w całym postępowaniu przed sądem. W toku sprawy o alimenty adwokat doradzi co do ich wysokości, sporządzi pozew spełniający wymogi formalne, a także w sposób wyczerpujący uzasadni alimenty żądane w danej wysokości.
Zobacz również
Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.
Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.
Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.
Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.