Scroll Top

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

2024-09-02

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez któregoś z rodziców (tzw. alienacja rodzicielska) stanowi na ogół działanie rażąco niezgodne z dobrem dziecka i z całą stanowczością powinno spotkać się z odpowiednią reakcją rodzica pozbawionego kontaktu z dzieckiem. Polega ono nie tylko na całkowitym pozbawieniu rodzica możliwości widywania się z dzieckiem, ale również na ograniczaniu tych spotkań przez drugiego rodzica. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem stanowi podstawę podjęcia konkretnych kroków prawnych przez stronę pokrzywdzoną celem przywrócenia utraconego kontaktu z dzieckiem.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Czym jest utrudnianie kontaktów?

    Utrudnianie kontaktów z dzieckiem stanowi rodzaj działania (lub zaniechania) obowiązków jednego z rodziców w przedmiocie umożliwiania drugiemu rodzicowi realizowania jego prawa i obowiązku do utrzymywania kontaktu z dzieckiem. Konflikt rodziców dziecka, wzajemny żal i trudności z zaakceptowaniem rozpadu rodziny powodują niekiedy, iż jedno z rodziców w ramach „odegrania się” na drugim rodzicu utrudnia lub uniemożliwia mu spotkania z dzieckiem. Do najczęstszych metod utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem zalicza się symulowanie choroby dziecka, oskarżanie drugiego rodzica o niewłaściwe sprawowanie opieki nad dzieckiem (lub niekiedy nawet o molestowanie dziecka), utrudnianie dostępu do środków komunikacji elektronicznej (np. utrudnianie kontaktu telefonicznego rodzica z dzieckiem), a niekiedy również przeprowadzka za granicę lub daleko od miejsca zamieszkania ojca.

    Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – co robić?

    Jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie przez rodzica, któremu utrudnia się lub uniemożliwia widywanie z dzieckiem, do sądu rodzinnego celem uzyskania odpowiednich rozstrzygnięć. Sąd rodzinny dysponuje bowiem środkami, które pozwalają na realizację kontaktów z dzieckiem, a także na kontrolę ich przebiegu w razie potrzeby (np. ustalenie obecności kuratora w czasie przekazywania dziecka na kontakty przez rodziców celem zapobieżenia konfliktom).

    Gdzie zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

    Sądem właściwym do rozpoznania spraw o uniemożliwianie lub utrudnianie realizacji kontaktów przez jednego z rodziców z dzieckiem jest sąd rejonowy, w którego obszarze właściwości dziecko ma miejsce zamieszkania. Jeżeli dziecko nie ma ustalonego miejsca zamieszkania, to właściwy będzie sąd miejsca pobytu dziecka.

    Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – konsekwencje

    Obecnie konsekwencje utrudniania lub uniemożliwiania kontaktów rodzica z dzieckiem przewiduje Kodeks postępowania cywilnego w postaci zagrożenia nakazaniem zapłaty sumy pieniężnej za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem (art. 59815 k.p.c.) lub nakazaniem zapłaty sumy pieniężnej (w przypadku osoby, która mimo zagrożenia nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej nadal nie wypełnia swego obowiązku w przedmiocie kontaktów z dzieckiem – art. 59816 k.p.c.). Przy ustalaniu wysokości kwot, o których mowa w przywołanych przepisach, sąd bierze pod uwagę sytuację majątkową rodzica oraz – w przypadku uporczywego utrudniania przez danego rodzica kontaktów z dzieckiem – także liczbę naruszeń. Poza powyższymi regulacjami na ten moment brak jest w polskich przepisach innej metody penalizacji alienacji rodzicielskiej, mimo że od początku 2024 r. zabiega się o wprowadzenie stosownych kar do Kodeksu karnego (takich jak np. w przypadku niealimentacji – tj. grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności[1]).

    Utrudnianie kontaktów a nadużycie władzy rodzicielskiej

    Zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Nierealizowanie tego prawa może prowadzić nawet do pozbawienia władzy rodzicielskiej, co stanowi dalej idącą sankcję niż instytucje procesowe opisane powyżej (tj. zagrożenie i kolejno nakazanie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej). Przedmiotem oceny sądu w tym zakresie będzie bowiem dobro dziecka, które na skutek utrudniania wykonywania kontaktów przez jednego z rodziców może doznać uszczerbku. Zachowania rodzica uniemożliwiające kontakty dzieci z drugim rodzicem oceniane są przez polskie sądy rodzinne nagannie i mogą w efekcie doprowadzić nawet do pozbawienia władzy rodzicielskiej.


    1.https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kary-za-uporczywe-utrudnianie-kontaktow-z-dzieckiem,524666.html

     

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.