Scroll Top

Rozwód krok po kroku

Jak wygląda procedura rozwodowa krok po kroku? Od czego zacząć? Co zrobić po otrzymaniu pozwu? Jak wygląda rozprawa? Oto jak w dużym skrócie wygląda proces do prawnego zakończenia małżeństwa.
SKORZYSTAJ Z POMOCY KANCELARII ADWOKAT AGATY KOSIKOWSKIEJ
Zadzwoń lub napisz do nas!
Telefon: +48 502 337 071
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl

    Rozwód krok po kroku – pozew

    Zgodnie z treścią art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo udzielając rozwodu. W obowiązującym nas porządku prawnym uzyskanie rozwodu z małżonkiem wymaga złożenia pozwu rozwodowego.

    Powyższe rozwiązanie wynika z ochrony konstytucyjnej instytucji małżeństwa. Ponadto trwałość małżeństwa uznawana jest za jedną z elementarnych zasad polskiego prawa rodzinnego. Zarówno zawarcie związku małżeńskiego jak i jego rozwiązanie wpływa na sytuację prawną małżonków.

    W pozwie rozwodowym należy wykazać, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jest to bowiem przesłanka o charakterze bezwzględnym do orzeczenia o rozwodu. Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu może okazać się niedopuszczalne w określonych przypadkach:

    • jeśli orzeczenie rozwodu mogłoby doprowadzić do naruszenia dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków
    • jeżeli z innych względów rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
    • gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, drugi z małżonków nie godzi się na rozwód, a jego odmowa nie stoi w sprzeczności zasadami współżycia społecznego.

    W przedmiocie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego nie jest wystarczającym jedynie dążenie do rozwodu.  Pożycie małżeńskie należy szeroko rozumieć. Oznacza ono, bowiem swego rodzaju wspólność duchową, fizyczną i gospodarczą.

    Przed przystąpieniem do procesu rozwodowego należy również dokonać analizy, czy małżonek pozywający może skutecznie ubiegać się o orzeczenie rozwodu z powodu wyłącznej winy jednego z małżonków, czy chce rozwieść się bez orzekania o winie przez sąd.

     

    Rozwód za porozumieniem stron – krok po kroku

    Rozwód za porozumieniem stron z reguły wiąże się jedynie z jedną rozprawą sądową. Przy orzeczeniu rozwodu za porozumieniem stron istotna jest zgodność małżonków co do istotnych kwestii związanych z dotychczas trwającym związkiem małżeńskim.

    Zainicjowanie sprawy rozwodowej odbywa się również poprzez złożenie pozwu przez jednego z małżonków.  Pozew o rozwód za porozumieniem małżonków powinien zawierać:

    • Uzgodnienia dotyczące wspólnego majątku małżonków i kwestie jego podziału
    • Porozumienie małżonków w zakresie opieki nad dziećmi, miejscem zamieszkania dzieci, kontaktu z dziećmi małżonka, który nie będzie sprawować nad nimi codziennej opieki
    • Odpisy aktu małżeństwa i aktów urodzeń małoletnich dzieci
    • Potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej

    W treści pozwu należy również skonstruować odpowiednie wnioski dotyczące żądania do:

    • nieorzekania o winie małżonków
    • uregulowania kwestii władzy rodzicielskiej / pozostawienie tej kwestii rodzicom
    • ustalenia kontaktów z małoletnimi dziećmi lub ustalenie porozumienia w tym przedmiocie
    • orzeczenie kwestii alimentacji na rzecz małoletnich dzieci

    Treść skonstruowanych wniosków w pozwie rozwodowym zależy od ustaleń stron, które zamierzają rozwieść się za porozumieniem.

    Rozwód krok po kroku – rozprawa

    Wszczęcie sprawy o rozwód przed sądem wiąże się z przynajmniej jedną rozprawą sądową. W przypadku, gdy małżonkowie są zgodni co do rozwodu (tym samym pozwany małżonek uznaje powództwo)  i nie mają wspólnych dzieci, sąd może ograniczyć przeprowadzone postępowanie dowodowe jedynie do przesłuchania małżonków.

    W trakcie procesu rozwodowego sąd podejmie następujące czynności:

    • przesłucha strony
    • przeprowadzi postępowanie dowodowe polegające na zbadaniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków
    • przesłucha powołanych świadków

    Rozwód krok po kroku – wyrok

    Orzeczeniem kończącym postępowanie sądowe w sprawie o rozwód jest wyrok. W wyroku rozwodowym sąd orzeknie o następujących sprawach:

    • udzieleniu rozwodu z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków lub bez orzekania o winie
    • władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi
    • ustali miejsce zamieszkania małoletnich dzieci
    • zasądzi alimenty
    • ustali kontakty z małoletnimi dziećmi
    • orzeknie o kosztach postępowania

    Sąd w wyroku o rozwód pominie kwestie orzekania o wyłącznej winie jednego z małżonków jeżeli żaden z nich nie będzie miał takiego żądania.

    Zamiast orzekania przez sąd w kwestii kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem możliwe jest przedłożenie przed sądem porozumienia rodzicielskiego w tej kwestii- wówczas sąd może pominąć kwestię ustalania w przedmiocie ustalenia kontaktów z małoletnimi dziećmi.

     

    Rozwód krok po kroku – wybór adwokata

    W sprawach rozwodowych warto rozważyć adwokata ze względu na wieloskładnikowość postępowania rozwodowego przed sądem. Sąd nie ogranicza się bowiem tylko do rozwiązania małżeństwa, lecz ustala również kwestie alimentów na rzecz dzieci, władzy rodzicielskiej i kontaktów.

    Nawet w sprawach, gdzie małżonkowie są zgodni co do samego rozwiązania małżeństwa warto skorzystać z pomocy adwokata. Przed wszczęciem takiego postępowania warto spotkać się wspólnie z adwokatem i ustalić najważniejsze kwestie przed wszczęciem planowanego procesu. Czasem bowiem zdarza się, że mimo zgodności małżonków co do rozwodu za porozumieniem stron – stanowisko jednego z nich ulega zmianie.

    Sprawy rozwodowe bywają zdecydowanie bardziej skomplikowane, gdy jedna ze stron domaga się rozstrzygnięcia o wyłącznej winie jednego z małżonków lub małżonkowie mają wspólne dzieci.

    Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków daje uprawnienie do uzyskiwania świadczeń alimentacyjnych przez jednego z małżonków –  co często wpływa na decyzję co do żądania orzeczenia winy przez sąd.

    Gdy małżonkowie nie są zgodni co do kwestii opiekuńczych i alimentacyjnych związanych z ich małoletnimi dziećmi – również warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia adwokata.

    Korzystając z pomocy adwokata zapewnić można sobie przede wszystkim komfort wynikający z odpowiedniego przygotowania do procesu.

     

    Zobacz również

    Popularne tematy
    Ograniczenie praw rodzicielskich

    Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.

    Wydziedziczenie

    Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.

    Odpowiedź na pozew rozwodowy

    Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.

    Kolejność dziedziczenia

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.

    Spadek po rodzicach

    Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.