Władza rodzicielska stanowi ogół praw i obowiązków względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Ingerencja władzy państwowej w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej może przybrać postać jej ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia.
Porwanie rodzicielskie
2023-12-29
e-mail: sekretariat@kosikowska.pl
lub adwokat@kosikowska.pl
Porwanie rodzicielskie – definicja
Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia wtedy, gdy jeden z rodziców bez woli i wiedzy drugiego rodzica lub pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje dziecko na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem w przysługującym mu zakresie. Porwanie rodzicielskie dokonywane jest przez rodzica mającego pełną władzę rodzicielską, co odróżnia ten przypadek od uprowadzenia rodzicielskiego, którego dopuszcza się rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej lub mający ograniczone bądź zawieszone przez sąd prawa względem dziecka.
Porwanie rodzicielskie – konsekwencje
Porwanie rodzicielskie (w przeciwieństwie do uprowadzenia rodzicielskiego) nie stanowi przestępstwa. Nie oznacza to jednak, że takie działanie rodzica pozostanie bez reakcji sądu – wówczas drugi rodzic może wystąpić z wnioskiem do sądu o pozbawienie rodzica porywającego władzy rodzicielskiej i obciążenie go kosztami postępowania. Z uwagi na okoliczności, sądy są na ogół wówczas przychylne wnioskodawcy, kierując się koniecznością zagwarantowania dziecku stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.
Porwanie rodzicielskie – statystyki
Co roku notuje się setki zaginięć dzieci rocznie[1]. W skład tych statystyk wchodzą także porwania rodzicielskie. Podobnych sytuacji może być jednak o wiele więcej, jako że porwanie ma ściśle określoną definicję, której nie spełniają jej wszystkie okoliczności, w których dochodzi do wyrywania sobie dzieci, wyprowadzania po kryjomu ze szkoły czy przedszkola, wywożenie do innego domu czy izolowanie od drugiego rodzica wbrew zaleceniom sądu rodzinnego.
Porwanie rodzicielskie – co zrobić
W przypadku powzięcia informacji o porwaniu dziecka przez drugiego rodzica należy jak najszybciej udać się na najbliższy komisariat Policji i powiadomić o tym funkcjonariuszy. Kolejnym krokiem może być wystąpienie z wnioskiem do sądu rodzinnego o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka. Można również rozszerzyć wniosek o dalsze kwestie, jak np. ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej rodzica, który dopuścił się porwania.
Zobacz również
Wydziedziczenie – wbrew powszechnemu rozumieniu tego słowa – stanowi rozrządzenie testamentowe, na mocy którego spadkodawca pozbawia wskazaną osobę (małżonka, zstępnego lub rodzica) prawa do zachowku.
Upadłość nazywana jest potocznie bankructwem, które dotyka nie tylko firmy i przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne. Postępowanie upadłościowe stanowi procedurę wszczynaną w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny.
Co zrobić, gdy otrzymaliśmy pozew rozwodowy? Podstawową kwestią jest złożenie odpowiedzi na pozew, choć nie zawsze jest to konieczne.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie może przybrać formę dziedziczenia testamentowego lub dziedziczenia ustawowego.
Dziedziczenie po rodzicach jest najczęstszą sytuacją, wobec której dzieci zmarłych wchodzą w posiadanie majątku po rodzicach.